Tesa i Karlo odlični u Beogradu, najmlađi brzi na Patriku

Tesa i Karlo odlični u Beogradu,  najmlađi brzi na Patriku
Datum: 23.03.2018

BEOGRAD: Hrvatska plivačka reprezentacija nastupila je na tradicionalnom susretu reprezentacija Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije koji je održan prošli vikend u Beogradu na bazenu Milan Gale Muškatirović u organizaciji Plivačkog saveza Srbije. Hrvatsku je predstavljalo 63 natjecatelja među kojima i Tesa Novak i Karlo Iljaš iz plivačkog kluba Olimp Zabok. Prvi ovakav susret održao se od 1992. godine u slovenskim Dolenjskim toplicama u susretu reprezentacija Hrvatske i Slovenije 2012. godine, na susretu u Splitu, pridružuje se i reprezentacija Srbije, a potom i reprezentacija Bosne i Hercegovine u Beogradu 2014. godine. Prvih godina na natjecanju su sudjelovale samo mlađe dobne skupine, a od 2016. godine su im se pridružili i seniori. Ove godine program natjecanja je izmijenjen i plivalo se u tri djela. Reprezentacije nastupaju u tri dobne skupine: ml.juniori, juniori i seniori. U ukupnom plasmanu pobijedila je Slovenija, druga je bila Srbija, a treća Hrvatska. Karlo Iljaš nastupio je u kategoriji B u kojoj se nalaze plivači 2000. i 2001. godište. Tesa Novak nastupa u A kategoriji sa plivačicama rođenim 2003. i 2004. godište. Karlo Iljaš je među plivačima starim 17 – 18 godina osvojio četvrto mjesto na 400 slobodno. Tesa Novak je među plivačicama 14 – 15 godina osvojila treća mjesta na 100 i 200 slobodno, te 100 delfin, a u sastavu štafeta sa Emom Firi, Anđelom Sičajom i Stelom Krajnik, drugo mjesto na 4 x 200 slobodno i treće na 4 x 100 slobodno. Na 4 x 100 mješovito štafeta Hrvatske u sastavu Marija Kardum, Nera Dekanić, Anđela Sičaja i Tesa Novak bila je treća. Olimpovi natjecatelji tako su u Beogradu reprezentativno predstavili zagorsko plivanje.

ZAGREB: PK Novi Zagreb bio je organizator 14. plivačkog natjecanja za najmlađe pod nazivom Miting sv. Patrika 2018., posvećenog zaštitniku Kluba, sv. Patrika i najmađoj populaciji plivačica i plivača u Republici Hrvatskoj. Osnovna ideja organizacije takvog tipa natjecanja je popularizacija plivanja kod najmlađe populacije plivačica  i njihova priprema za neka buduća velika natjecanja. Prema propozicijama, program se odvijao u 2 dana za pehare najboljim natjecateljima u ukupnom poretku, medalje po kategorijama i disciplinama, te peharima za štafetne utrke. Na ovogodišnjem Patriku nastupilo je 844 natjecatelja iz 27 hrvatskih plivačkih klubova. Plivački klub Olimp predvođen sportskim direktorom Ivicom Androićem nastupio je sa ekipom od 7 plivačica i 4 plivača u godištima od 2006. do 2010. koji su ostvarili odlične plivačke rezultate. Prvog dana natjecanja u subotu 17. ožujka 2018. godine Olimpovci su osvojili 3 medalje, od toga 2 zlatne i 1 brončanu. Najviše medalja osvojila je Jana Pavalić u 2007. godištu. Bila je zlatna u disciplinama 50 leptir i 50 slobodno. U ukupnom poretku i dramatičnoj završnici nedostajalo je 26 stotinki sekunde za pehar pa je na kraju osvojila 4 mjesto. Jana je na 50 leđno bila četvrta i deveta na 50 prsno.  Mauro Šipek Glavač u 2006. godištu osvojio je brončanu medalju na 50 slobodno. Četvrto mjesto na 50 slobodno i dva šesta mjesta u leđnom i prsnom bila su mu dovoljna za ukupno treće mjesto i pehar organizatora. Od ostalih vrijednih rezultata valja istaći da je muško ženska štafeta u disciplini 4 x 50 mješovito osvojila odlično šesto mjesto. U štafeti su plivali Vanja Bartol, Mauro Šipek Glavač, Jana Pavalić i Leon Novak. U ukupnom zbiru iz četiri discipline Leon Novak u 2007. godištu zauzeo je 13. mjesto, Vanja Bartol u 2007. godištu 19., a Marija Žnidarec u 2006. godištu 26. mjesto. U subotu su za Olimp nastupili i popravili svoja osobna vremena Lea Piljek i Gita Vlahek, obje 2007. godište. U nedjelju 17. ožujka 2018. godine najmlađi Olimpovci osvojili su jednu medalju i to zlatnog sjaja. Najbolji pojedinac ujedno i najmlađi Toto Šipek Glavač osvojio je u 2009. godištu zlato na 25 prsno, dva četvrta mjesta na 25 slobodno i leptir, a u leđnom je bio šesti. U zbroju rezultata iz četiri discipline osvojio je pehar organizatora za treće mjesto. U iznimno zanimljivom natjecanju u 2009. godištu za pehar je konkuriralo 5 plivača koji su na kraju bili unutar 17 stotinki sekunde. U ukupnom zbiru je Emma Horvat u 2008. godištu bila 17, a Lori Šipek Glavač 20-ta. Pio Žnidarec popravio je svoja osobna vremena. Svi Olimpovci su na reprezentativan način predstavili Krapinsko zagorsku županiju, grad Zabok i Terme Tuhelj gdje svakodnevno treniraju.